Yeni bir yıla merhaba dediğimiz şu günlerde yeni yılda hayatımıza etki edecek teknolojilere yakından bakalım.

Sanal ve Artırılmış Gerçeklik

Sanal gerçeklik (Virtual Reality – VR) dünyasıyla tanışanların sayısı hızla artıyor. Evde koltuğunuzda otururken en sevdiğiniz grubun konserini 3 boyutlu canlı izlemeye ya da bir türlü gitme fırsatı bulamadığınız dünyaca ünlü müzeyi gezmeye ne dersiniz? Biraz adrenalin istiyorsanız dünyanın en büyük Roller Coaster’ına binebilirsiniz. Sanal gerçeklik dünyasında her zevke uygun bir seçenek bulmak mümkün. Sanal gerçeklik uygulamaları emekleme dönemini geride bıraktı ve sayıları hızla artan uygulamalar ile yepyeni deneyimler sizi bekliyor. Sanal gerçeklik gözlükleri yeni özelliklere ve uzun süreli kullanıma uygun ergonomiye kavuşuyor.

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR) ise size dünyayı üzerine eğlenceli bir katman üzerinde sunuyor. Gözlüklü ve gözlüksüz kullanıma uygun artırılmış gerçeklik uygulamaları var. Gözlüğe gerek duymayan akıllı telefon üzerinde çalışan artırılmış gerçeklik uygulamalarını 2018’de daha çok göreceğiz. Snapchat’ın Bitmoji uygulamasına benzer uygulamalarla avatarını oluşturup artırılmış gerçeklik dünyasında eğlenceli vakit geçirenlerin arasına katılmaya hazır mısınız?

Kablolara Veda

Kablosuz iletim teknolojileri hızlı gelişmeye devam ediyor. Artık kabloya ihtiyaç duymadan birçok cihazla bağlantı kurmak mümkün. WiFi Direct, Bluetooth destekleyen cihazlar sayesinde iletişim kolaylaştı ve kablolara ihtiyaç ortadan kalktı. Kablosuz kulaklıklar, hoparlörler artık standart cihazlara dönüştü.

Kablosuz şarj desteğine sahip akıllı telefon modelleri de hızla yaygınlaşıyor. Samsung ve LG’den sonra Apple’ın da yeni iPhone’larda kablosuz şarj desteği sunmasıyla birlikte 2018’de piyasaya çıkacak birçok akıllı telefon modelinde kablosuz şarj desteği sunulması bekleniyor. Bununla birlikte farklı üreticilerin kablosuz şarj istasyonları piyasada olacak. 2018’de kafelerde, ofislerde kablosuz şarj noktaları görmeye hazır olun.

Göz ve Yüz Tanıma

Teknolojik gelişmelerle birlikte ortaya çıkan en önemli sorun güvenlik. Artık sadece şifre ile korumanın yetersiz kaldığı günümüzde ortaya çıkan biyometrik güvenlik çözümlerinin kullanımı yaygınlaşmaya devam ediyor. Parmak izi, avuç içi gibi biyometrik çözümlere alternatif olan iris ve yüz tanıma çözümleri 2018’de öne çıkacak.

iPhone X’daki FaceID benzeri gelişmiş yüz tanıma teknolojilerini diğer akıllı telefon üreticilerinde de görebiliriz. Bankacılık uygulamalarında da göz ve yüz tanıma teknolojilerinin yaygınlaşacağı bir yıla hazır olun.

Bitcoin Çılgınlığı

2009 yılında Bitcoin ile başlayan kripto paralara zamanla alt coin adı verilen yenileri eklendi. Ethereum, Ripple, IOTA, Monero, Dash, Litecoin gibi altcoin’lerin sayısı bini geçti.
Kripto paralar için 2017 adeta bir patlama yılı oldu. Tamamen internet ortamında üretimi ve
transferi yapılan kripto paraların işlem gördüğü borsa platformları yoğun talebi karşılamakta zorlandı. 20-30 kat değer kazanan kripto para birimleri ortaya çıkınca kripto para olayı artık teknoloji dünyasının dışına taştı. 2018 yılında kripto paraların değerleri katlanmaya devam eder mi yoksa balon patlar mı bilinmez ama yeni yılda gündemin en üst sıralarında kripto paraları göreceğimiz kesin.

4K Film ve Maç Keyfi

HD yayınlara daha yeni alıştık derken 4 kat daha fazla çözünürlük sunan 4K Ultra HD
televizyonlar hayatımıza girdi. 4K televizyon var ama 4K içerik yok diyenler 2018’de 4K
içeriğe doyacak.
2018’de dünyanın en büyük futbol organizasyonu olan FIFA Dünya Kupası futbolseverleri
bekliyor. Bu Dünya Kupası’nda bir ilk gerçekleşecek ve 64 maçın tamamı 4K Ultra HD olarak yayınlanacak. Her maçta 37 kameranın çektiği görüntülerle futbol şöleni evlere taşınacak. Futbol dışında film ve dizi sevenler için de sunulan 4K içeriklerin sayısı artacak. Netflix, Puhu TV gibi yayın platformlarındaki yeni içeriklerin neredeyse tamamı 4K çözünürlükte yayınlanacak.

Eğer halen 4K Ultra HD bir televizyon almadıysanız, 2018 bunun için doğru zaman.

Kararlarınız Yapay Zekaya Teslim

2018 yılında yapay zeka uygulamaları hayatımıza gizlice sızmaya devam edecek. Sosyal medya uygulamalarından, alışveriş yaptığımız e-ticaret sitesine kadar dijital izimizin olduğu her yerde yapay zeka devrede olacak. Yapay zeka, size ne almanız gerektiğinden, sosyal medyada kimi takip etmeniz gerektiğine kadar birçok konuda yol gösterecek. İzlemeniz gereken film ve belgeselleri de yine yapay zekanın yönlendirmesiyle seçiyor olacaksınız. Tesadüf sandığınız birçok öneri aslında yapay zeka tarafından sunulacak. Özetle 2018’de dijital dünyadaki kararlarınız yapay zekaya teslim.

Elektrikli Otomobiller

2018 yılının dünyada elektrikli otomobiller için bir atılım yılı olması bekleniyor. Prototip
aşamasındaki düşük menzilli elektrikli otomobillerin yerini artık 500-600 km’ye kadar menzile sahip, hızlı şarj olabilen modeller almaya başladı. 2017 yılında elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın piyasa değerinin otomotiv devlerini geçmesiyle gözler elektrikli otomobillere çevrildi. Artık otomotiv dünyası geleceğin elektrikli otomobillerde olduğu konusunda hem fikir.

İstanbul’da elektrikli otomobiller için şarj noktalarının sayısı hızla artarken İstanbul’da hizmet sunmaya başlayan Tesla taksilerin sayısının 2018 yılında 200’e ulaşması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin