Playstation oyuncularının en çok beklediği oyunların başında geliyordu Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu. Belki de bir çoğunun bu denli heyecanla beklediği tek oyundu… Naughty Dog’un Uncharted serisi ile çizdiği muhteşem grafik, oyunculardaki beklentiyi tepeye çıkarmıştı. Sony, seriyi oynanamış olan oyuncular Uncharted 4 öncesi konuyu kavrasınlar diye ilk üç oyunun yer aldığı bir paket satışa sunmuştu. Uncharted: Nathan Drake Collection’ı bitirdikten sonra Uncharted 4’ü bekleyenlerden birisi de bendim. Bekleyiş geçtiğim günlerde son buldu ve Sony, Türkçe dublaj seçeneği ile Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu’nu satışa sundu.

Uncharted4-1

Aslında Uncharted 4, seride PS4’ün gücünü gerçek anlamda kullanan ilk oyun oldu. Zira ilk üç oyun yeniden elden geçirilmiş PS3 oyunlarıydı. Yapımın, Sony’nin ve Naughty Dog’un kalitesi birleşince Playstation’ın sınırlarını zorlayacağı belliydi. Oyun, -oynarsanız anlayacaksınız (ya da oynadıysanız zaten anladınız)- başlar başlamaz etklieyici bir hikaye sunumu ve grafik kalitesi ile kendinden beklenen başlangıcı yapıyor.

Nathan ve ağabeyi Sam’in bir teknede cansiperane bir şekilde hayatta kalmaya çalışmasıyla başlayan macera, ağabey kardeş ikilsinin çocukluk anıları ile harmanlanarak, uzun ara videolarla sinema tadında sunuluyor. Kendine beladan uzak, sakin bir hayat seçen Nathan, birden çıka gelen ağabeyinin yardım talebine hayır diyemiyor ve geçmişte yaşamış ünlü korsan Henry Avery’nin hazinesinin peşine düşüyor. Yine klasik bir Uncharted senaryosu ile karşılaşıyoruz.

Uncharted4-2

Tabii ki anlattığım senaryoyu anlayana kadar, Nathan’ın hayatından çeşitli dönemleri kontrol etme şansı buluyoruz, yeri geliyor çocukluğuna gidip yetimhaneden yeri geliyor gençlik döneminde hapishanelerden kaçmaya çalışıyoruz. Oynanış serinin eski oyunlarına göre büyük değişiklikler içermiyor. Yeni eklenen ufak bir özellikle bazı diyaloglarda seçim oyuncuya bırakılıyor. Oyundaki partnelerinizle isteğe bağlı konuşmalar da yapılabiliyor. Ancak bunlar Mass Effect derecesinde değil, sadece bir kaç cümleden ibaret. Oynanış esnasında karakterlerimizin kendi aralarındaki diyalogları da oldukça eğlenceli anlar yaşanmasına sebep oluyor. Sivri kayalıklara tırmanırken bile espri yapabiliyorlar.

Aksiyon kısımlarına geldiğimizde ise ilerleme açısından halat kullanımı önemli bir rol oynuyor. Ham Nathan hem de partnerleri bu halatları oldukça fazla kullanıyor. Zıplama, tırmanma ve bulmaca çözerek ilerleme gibi diğer dinamikler de pek değişikliğe uğramamış. Ancak Nathan’ın tırmanacağı nesnelerin sayısı artırılmış ve “Hey kullanıcı! Sen şimdi yolunu bulamazsın, gel buraya tırman” der gibi ışıklı ya da parlak yol gösterme olaylarına girilmemiş. Zaman zaman nereye tırmanacağınızı düşünmeye başlıyorsunuz. Hatta partnerleriniz size “şu nesnenin üzerine çıkabilirsin” türünde tavsiyede bulunuyor. Bu da oyunun gerçekliğini artıran güzel bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Uncharted4-3

Oyunun çatışma ve dövüşme bölümleri de yenilenen ve geliştirilen öğeler arasında. Uncharted 4’te son zamanlarda çok revaçta olan gizlilik odaklı öldürme yapabiliyoruz. Kalabalık askeri güçlere karşı savaştığımız için düşmanları gizlice öldürüp onlara yakalanmamak, bize savaş anlarında ciddi avantajlar sağlıyor. Burada yapay zekayı da beğendiğimi söyleyebilirim. Nathan’ın görünmemesi gereken bir yerde partnerleri de saklanıyor. Hatta zaman zaman insiyatif alıp gizli öldürme yapabiliyorlar. Savaş esnasında oldukça yararlı oluyorlar. Diğer oyunlardaki takım arkadaşları gibi siper alıp boşa ateş etmekten çok fazlasını yapıyorlar. Uncharted 4’ün en sevdiğim yanlarından biri de yakın dövüş oldu. Karakterler dövüşürken çevredeki nesneleri kullanıyor ve gerektiğinde birbirlerine yardımcı oluyor, bir adamı iki kişi dövebiliyor ya da birbirlerini dayaktan kurtarıyorlar.

Uncharted4-4

Uncharted 4’te sınırlı da olsa araç kullanımı bulunuyor. Jip ve tekne kullanabildiğmiz oyun, açık dünya olmadığı için bu araçlarla serbest dolaşım imkanı bulunmuyor. Nathan’ın başından geçen maceraları yansıtmak için eklenen bu araçların kulanımının o kadar da başarılı olmadığını söyleyebilirim. Tekneyi kontrol ederken zorlandım. Jipin kontrolleri iyiydi fakat bölümün geçtiği bölgedeki çamur ve kayalar yüzünden yön bulmakta biraz zorlandım. Bu arazide bir süre çıkış yolu aradım. Uncharted 4’te bulmacalar da bulunuyor ancak konsantre olmanız durumunda problem olmuyor ve kolayca çözülebiliyorlar. Oyunun Türkçe olması, Nathan’ın bulmacayı yorumlaması ve not defterine aldığı notlar gibi etmenler sayesinde bulmacalar rahatlıkla çözülebiliyor.

Uncharted 4’ün PS4 gücünü zorladığını söylemiştim. Oyunun başından sonuna kadar  harika bir dünya çizilmiş ve bu dünyan çok kaliteli bir şekilde yansıtılmış. Mekan tasarımlarının, karakter animasyonlarının, ışık ve gölgelendirmelerin, ara videoların kısaca görsel yönden her şeyin çok iyi hazırlandığı ve büyük emek verildiği aşikar. Gözüme batan tek kötü grafik tekne kullandığımız bölümlerde teknenin bıraktığı köpükler oldu. Ancak bu büyük resimi gölgelemeye yetmiyor. Görsellikten sonra ses öğesine de değinelim. Bilindiği üzere oyunun seslendirme kadrosunda Okan Yalabık, Ege Aydan, Ceyda Düvenci gibi başarılı sanatçılar yer almıştı.

Oyuncuların Türkçe çıktığı için şanslı hissetmesi gereken bir oyun olan Uncharted 4’te Nathan, Sam ve Sully başta olmak üzere karakterlerin dublajı çok başarılı yapılmış. Oyunun orijinal dilindeki eğlenceli diyaloglar çok da erozyona uğramadan aktarılmış. Oyunda argo dil de fazlaca kullanıldığı için ailenizle oynarken biraz şaşırabilirsiniz ancak Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu, kesinlikle Türkçe dublaj olarak oynanması gereken bir yapım. Sony, bu konuda artık oldukça başarılı bir konumda. Bu başarısını geçtiğimiz aylarda çıkan Ratchet & Clank oyununda da görmüştük.

Uncharted4-5

Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu, genel anlamda mükemmel bir oyun olmuş. Zaman zaman -her ne kadar güzel resmedilse de- oyunun dünyası fazla boş olabiliyor. Ufak tefek grafiksel hatalar ve yapay zeka hatalarına da rastladım. Sinematik ilerleyişe sahip olduğu için aksiyon bazen artıyor bazen de dip yapıyor. Özellikle “Libertalia’nın hırsızları, Işıklar Sönsün, Göze Görünmez ama Göz Önünde” bölümleri yüksek aksiyon içeren, ağızda tad bırakan bölümler. Oyuncular, yapımın senaryo modunun kısa olduğunu savunuyor. Ben kısa olduğunu düşünmüyorum. Sadece diğer oyunlara oranla daha çok ara video, daha az aksiyon içeriyor.

Bazı oyunlar bitirildikten sonra oyuncunun içinde bir boşluk bırakır. Uncharted 4, bende tam olarak bu etkiyi bıraktı. Oyunu oynarsanız siz de böyle hissedeceksiniz. Sonuç olarak Naughty Dog, Uncharted 4: Bir Hırısızın Sonu ile sinema kalitesinde bir oyun geliştirmiş. Oyunu oynamayanlar oynamalı, oynayanlar ise bir kez daha oynamalı. Hatta oyuncular olarak bu kalitede çok fazla oyun göremeyeceğimiz için üzülmeliyiz.

 

OĞUZ BİRKARDEŞLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin