Apple’ın Krampı: “Donald Trump”!
Apple’ın Krampı: “Donald Trump”!

ABD Başkanı Donald Trump; Apple’a karşı çok öfkeli. Öfkesinin geçmesi tamamen Apple’a bağlı. Öfkenin kaynağını merak edenler haberimizi okumaya devam edin.

ABD Başkanı Donald Trump Neden Apple’a Öfkeli?

Japon Gazetesi Nikkei’in raporuna göre Apple; Foxconn ve Pegatron da dâhil olmak üzere tüm tedarikçileriyle görüşerek Çin’den Amerika’ya üretim hatlarını taşımalarına izin verecek planları araştırmasını istedi.

Pegatron “Hayır” demiş gibi görünüyor; çünkü büyük olasılıkla bu geçişte neden olacak yüksek maliyetler nedeniyle zor durumda kalabilir.

Donald Trump, Apple’dan; ABD’de iPhone’u üretmesini zorlayacak olursa Apple’ın Foxconn ile olan özel ortaklığından da yararlanmak durumunda kalacak.

Foxconn Başkanı, İmalat Hatları nedeniyle oluşacak maliyet açısından bu fikre sıcak bakmıyor. Yani Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmayı istemiyor.

Bu nedenle Apple’ın ortaklarından çok fazla destek almayacağı muhtemel gözüküyor. Ancak Apple; Donald Trump’ın Çin malları için büyük ithalat tarifeleri –Vergi Zorlukları gibi- getirme ve şirketleri; yerel operasyonlara daha fazla yatırım yapmaya zorlaması ihtimaline karşı hazırlıklı olmaya çalışıyor.

Apple’ın Krampı: “Donald Trump”!
Apple’ın Krampı: “Donald Trump”!

Apple; ABD Başkanlık Kampanyası sırasında Cumhuriyetçi Aday Donald Trump tarafından hedef gösterildi. ABD’de Apple’ın üretim yapmaması hâlinde Samsung’un cihazlarını kullanacağını söyleyen Trump; Apple’ın Çin’deki varlığından oldukça rahatsız.

Apple; olası tüm senaryolara şimdiden hazırlanmaya başladı. Şirketin tüm üretimini Amerika Birleşik Devletleri’ne taşıması pek mümkün değil.

Tahminlere göre Apple’ın ABD’de üretim yapması firmanın maliyetlerini ikiye katlayacak. Apple; Trump’ın taleplerine uymak için üretim sürecinin yalnızca bir bölümünü ABD’de gerçekleştirmeyi de düşünüyor.

Buna ek olarak Apple; ABD –Kendi Ülkesine- yatırım yapmak için Devlet’ten mali teşvikler isteyecek. Bunu da özellikle yüksek masraflarını gidermek için talep edecek. Apple; şimdiden en kötü senaryolara bile hazırlanmaya başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin