Aselsan ve Sabancı Üniversitesi grafen tabanlı OLED ekran üretimi projesinde bir araya geldi. Proje yüksek görüntü kalitesi sebebiyle OLED üzerine. Savunma sanayisinde kullanılacak olan grafen tabanlı projenin aynı zaman da ihracat da edilecek.

ELMAS Projesi kapsamında, ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi işbirliği, Grafen tabanlı OLED (GOLED) ekranlar geliştirmektedir. Grafik ekranlı prototip ekranı dünyanın en yüksek çözünürlüğüne sahiptir.

ELMAS Savunma Sanayii Başkanlığı Projesi kapsamında, Sabancı Üniversitesi ve ASELSAN işbirliği ile OLED ekranı geliştiriliyor. Prototip aşamasındaki çalışma ile dünyanın en yüksek çözünürlüklü GOLED ekranı geliştirilme aşamasında.
ELMAS Projesi, ihracat lisansına tabi olan LCD’ler yerine askeri araçların kokpit gösterilerinde kullanılabilecek OLED ekranını geliştirmek için oluşturuldu. Grafen tabanlı OLED ekranlar, askeri kullanım senaryolarına daha uygun oldukları için geliştiriliyor.

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (SUNUM) ASELSAN işbirliği ile geliştirilen prototip tasarımları olumlu sonuçlar verdi. Geliştirilen GOLED ekranlar, bugüne kadarki en yüksek çözünürlüklü grafen tabanlı ekranlardır. AA tarafından paylaşılan bilgiler, ekranın kaç piksele sahip olduğu hakkında bilgi içermiyor. Grafit materyallerin esnek ekranlarda ve giyilebilir teknolojide önemli bir rol oynadığı düşünüldüğünde, OLED ekranları anot malzemesi olarak kullanılan indiyum kalay oksit (ITO) yerine grafit kullanır. Tek bir atomik kalınlığa sahip bir karbon atomu olan grafitin, ışık geçirgenliği, yüksek elektrik iletkenliği, mukavemeti ve esnekliği ile birçok teknolojide uygulama bulması beklenmektedir. Şeffaf, esnek, hafif ve taşınabilir grafen tabanlı ekranların askeri ve sivil alanlardaki mevcut çözümlerin yerini alması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin