cosa

Kombinizin gereksiz yere aşırı gaz tüketmesini engelleyin ve hayatınızı kolaylaştırın!

Bilindiği gibi kombilerin çoğu üzerinde yer alan basit bir sıcaklık ayarına sahip ve istenen sıcaklığı korumak için aralıklı olarak ateşleme yapıp sistem suyunu ısıtıyor. İzolasyon durumu ve verim değerine bağlı olarak belirli bir sıcaklığın korunması için harcanan gaz miktarı değişebiliyor. Elbette bu durumda hemen akla gelen ilk seçenek gece uyurken ya da sabah işe/okula giderken kombi ayarını kısmak.

Diğer yandan sabah kalkar kalkmaz ya da eve gelir gelmez sıcaklığı arttırsak bile evin ısınması zaman alabiliyor, tam gaz çalışmaya başlayan kombi çok fazla gaz çekebiliyor. Bizlere, hem kontrolü daha iyi elde etme, hem de sistemin durumunu yakından takip etme imkanı veren termostatlar var ama bunların daha gelmişmiş versiyonu olan Cosa adlı yeni bir cihaz çıktı. Akıllı kombi kiti, bir nevi kontrol sistemi gibi işliyor.

İTÜ Teknokent bünyesindeki Nuvia Enerji tarafından geliştirilen cihaz, Google’ın satın aldığı Nest adlı akıllı kumandayı akla getiriyor. Cosa sitesinde yer alan açıklamaya göre Airfel, Alarko Carier, Arçelik, Ariston, Baymak, Demirdöküm, ECA, Ferroli ve Viessman marka kombiler başta olmak üzere çok sayıda modele destek veriliyor ama emin olmak için firmanın telefon hattını aramanızda fayda var. Basit anlamda kombiye bağlanan bir kontrolcü ve internet erişimi verilen bir ağ kutusu var.

Kutudan gerekli montaj parçaları, ana ünite için güç adaptörü, kablolar, kılavuzlar çıkıyor. Mat plastik gövdeli cihaz kaliteli duruyor. LCD ekran içermese de LED’lerle bilgi vermekte. İnternet erişen cihazsa uzaktan takip olanağı veriyor. Ücretsiz Android ve iOS uygulamalarını kurmakta fayda var. İnternete erişen ana ünite içerdiği alıcıyla ortam sıcaklığını ölçüyor ve belirlediğiniz değerin altına inerse kombiye bağlanan kontrolcüyle bağlantıya geçip çalıştırma emri veriyor. Farklı modları destekleyen cihaz, haftanın günü ve saate göre programlanabiliyor. Birden çok kullanıcı desteği de beğeni kazanıyor.

Firma: Nuvia Enerji

Telefon: 0 (850) 558 0 850

Web: www.cosa.com.tr

Puan: 10/10

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin