FBI Yöneticisi webcam’inizin üzerini kapamanızı öneriyor
FBI Yöneticisi webcam’inizin üzerini kapamanızı öneriyor

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS)’te yakın zamanda yapılan bir konferansta, FBI Yöneticisi James Comey, kişilerin mahremiyetini korumak için yapabileceklerine dair bir dizi makul tavsiyede bulundu.

Önerilerinden biri de, bilgisayarların webcam’inin üstünü kapamak. Üstü kapalı olmayan webcam’ler,bilgisayar korsanları için adeta bir giriş yolu açarak dolandırıcılık ya da endüstriyel casusluk için ideal koşulları kolayca yaratabilir.

FBI’nın başındaki yönetici, “Evlerimizi, arabalarımızı kilitliyoruz. Peki neden bilgisayarlarımız suçluların erişimine açık olsun?” diye soruyor.

Aslında, pek çok PC kullanıcısı webcam’lerin mahremiyet ihlali riski doğurduğunun farkına vardı. Bunun en bilinen örneği ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg – dizüstü bilgisayarının kamerası bile yapışkan bir bant ile kaplı.

Aslında, yapışkan bantlardan anlamlı ölçüde daha zarif çözümler de var – en azından PC monitörleri için bu böyle.

En yeni Philips business monitörleri, sadece ihtiyaç duyulduğunda çıkabilen dahili bir webcam’e sahip 27 inçlik, 24 inçlik ve 22 inçlik monitör serilerini sunuyor. Sadece tek bir parmağınızı kullanarak, kolaylıkla indiriliyor ya da tekrar kaldırılabiliyor.

Sağladığı avantaj ise aşikar: Eğer kameraya, örneğin çevrimiçi bir konferans sırasında ihtiyaç olursa, kamera kolayca çıkartılıyor. İhtiyaç duyulmadığında ise, kamera yok oluyor ve böylece bilgisayar korsanlarının hiçbir şansı kalmıyor.

Philips Monitörlerinin marka lisans ortağı MMD’nin Avrupa Başkan Yardımcısı Thomas Schade, “Kameranın manuel olarak kontrol edilen bir donanım özelliği olması yönünde bilinçli bir karar aldık, çünkü öyle olduğunda korsanlık imkansız hale geliyor” dedi ve şunları ekledi: “Günümüzde video konferansları pek çok şirket için şirket iletişiminde zaruri bir araç.

Aynı zamanda da, webcam’ler endüstriyel casusluk için de bir giriş kapısı açıyor. Bizim sunduğumuz basit çözüm ise müşterilerimize verimli ve güvenli çalışma koşulları sunuyor.”

FBI Yöneticisi webcam’inizin üzerini kapamanızı öneriyor
FBI Yöneticisi webcam’inizin üzerini kapamanızı öneriyor

Profesyonellere yönelik tasarlanan diğer Philips ekranlarında olduğu gibi, bu yeni ekranlar da üretkenliği sağlamak için göze çarpan başka bir dizi özelliğe de sahip. Bütün ölçüler, herhangi bir masaya uyabilecek kadar kompakt.

Görüntüleme alanı ultra dar ekran çerçevesi ile maksimize ediliyor – bu da, çoklu ekranları yan yana yerleştirirken daha sürükleyici bir deneyimi beraberinde getiriyor. Görüntü kalitesi, ekranların desteklediği DisplayPort ve HDMI gibi yüksek bant genişlikli kaynaklardan gelen maksimum görüntüleme netliği sayesinde, muhteşem.

Üstelik monitörler “Daisy Chain” bağlantısını destekliyor: Bu da, her iki cihaz arasında tek bir bağlantı kullanarak bir cihaz serisini bağlayabilme anlamına geliyor.

Her bir monitör seti arasındaki bir DisplayPort kablosu ile gerçekleştirilen bu kablolama düzeni, daha derli toplu bir sistem konfigürasyonu sağlıyor. Çoklu monitör kurulumunun kilit faydalarından biri de, artan üretkenlik ve akıcı bir çoklu görev yürütme.

FBI Yöneticisi webcam’inizin üzerini kapamanızı öneriyor
FBI Yöneticisi webcam’inizin üzerini kapamanızı öneriyor

Eko üretkenlik

Bu yeni ekranlar, aynı zamanda MMD’nin sürdürülebilir üretkenlik konusunda taahhüdünün de bir örneği. Ekranlardaki yenilikçi sensörler, güç tüketiminin mümkün olduğunca düşük olmasını sağlıyor.

Örneğin PowerSensor, masada oturan birinin olup olmadığını algılayarak kullanıcı, ekran başından uzaklaştığında ekranın parlaklığını otomatik olarak azaltıyor. Tek başına bu özellik bile enerji maliyetlerini yüzde 80’e varan oranlarda düşürebilir ve aynı zamanda da ekran ömrünü uzatır.

BFR içermeyen kasa ve yüzde 85 oranında tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastik de ekranların gerçekten çevre dostu bir üretkenlik aracı oldukları yönündeki haklı iddiayı güçlendiriyor.

Philips’in 272B7QPTKEB modeli 789 USD + KDV tavsiye edilen perakende fiyatından piyasada bulunabilir. 241B7QPJKEB ve 221B7QPJKEB ekranları ise sırasıyla 2016’nın dördüncü çeyreğinde ve 2017’nin birinci çeyreğinde piyasaya çıkacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin