Logitech K480

Birden fazla cihaza tek klavye: Logitech K480

Logitech K480

Logitech K480 çoklu cihaz desteği ile ilginç bir harici klavye çözümü olmuş.

Fare, klavye ve benzeri aksesuarlar üreten Logitech’in en yeni ürünlerinden biri olan K480 klavye birden fazla cihaza bağlanabilmesiyle dikkat çeken bir ürün. Tuşları ayrık tasarlanan bir ürün olan K480, siyah ve parlak yeşil renklerden oluşan bir gövde tasarımına sahip. Klavyenin neredeyse tamamı siyah renk iken, tablet ya da telefon konulacak olan uç  kısımda bulunan bölüm parlak yeşil bir renge sahip.

Üç farklı cihaza bağlanabiliyor

Klavyenin üst sol bölümünde yer alan üç kademeli bir tuş ise bağlanılan cihazlar arasında geçiş yapmayı sağlıyor. Ayrıca ürünün sağ üst kısmında bulunan PC/iOS tuşu da bu işletim sistemleri arasında geçiş sağlıyor. Bu tuş aynı zamanda Android-Chrome / Mac OS geçişini de sağlıyor.

Cihazın kullanımı kolay Arka yüzde bulunan pil yuvasındaki plastik korumayı çıkartıp pilleri aktif hale getiriyoruz. Ardından cihazı istediğimiz bilgisayar, telefon ya da tabletle Bluetooth yardımı ile eşleştiriyoruz. Bu işlemlerin ardından cihazı hemen kullanmaya başlıyoruz.

Standart Q klavye olan Logitech K480’de Windows ve Mac için özel kısa yol tuşları da yer alıyor. Ayrıca Fn tuşu ve multimedya tuşları da klavyenin üst kısmına konumlandırılmış. Anlayacağınız ürünün standart bir klavyeden bir farkı yok. Bize gönderilen test cihazında Türkçe tuşlar bulunmuyordu. Piyasada satılan ürünlerde böyle bir destek var mı bilemiyorum ama Türkçe karakterlerin bulunmaması önemli bir sıkıntı.

Tuşlar ayrık bir şekilde tasarlandığı için parmakları kalın olanlar bile klavyeyi rahatlıkla kullanabiliyor. Fn tuşları sayesinde işletim sistemine göre kısayolları da kullanabiliyorsunuz. Bu güzel bir özellik. Klavyede ayrıca ok tuşları da bulunuyor. Bu da özellikle bilgisayarda işe yarayabilecek bir fonksiyon.

Klavyenin toplam ağırlığı 820 gram. Taşıması zor olmayan ürün ortalama bir klavyeden genişlik anlamında daha küçük. Fakat yükseklik anlamında bir klavyeden daha büyük.

Birden fazla cihazda kullanmak üzere klavye arayanlara hitap eden bir ürün olan Logitech K480’in beyaz renkli sürümünün de bulunduğunu hatırlatalım.

Logitech K480

Teknik özellikler

Desteklenen işletim sistemleri: Windows, Mac OS, Android, Chrome OS, iOS

Pil: 2 adet AAA (kutudan çıkıyor)

Bağlantı: Bluetooth

Pil ömrü: 2 yıl