kucuk ekran

Biz her ne kadar, e-postalarımızı görüntüleme, yanıtlama, haberleri ve makaleleri okuma, sosyal medya mecralarında durum güncelleme, mesajlaşma gibi konularda mobil cihazlara hayatımızın her alanında yer veriyor olsak da cihaz ekranları göz sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor.

gorsel-1

Mobil cihazların küçük ekranlarına gün içinde pek çok defa ve uzun sureli bakarak bulanık görme, baş ağrısı, boyun ve omuzlarda kas gerilmesi ve kuru göz gibi bir dizi sağlık problemine de davetiye çıkarmış oluyoruz.

Batıgöz Sağlık Grubu hekimlerinden Prof Dr. H.İbrahim Altınsoy her 4 kişiden en az 1’inin uzun süreli olarak mobil cihaz ekranına bakma nedeniyle göz yorgunluğundan şikayetçi olduğunu dile getiriyor. Normalde dakikada en az 15 defa kırptığımız gözlerin, küçük ekranlı akıllı telefonlara bakarken yalnızca bu sayının yarısı kadar kırpıldığını, omuz ve boyun kaslarımızın gerildiğini, gözlerin normalden çok daha fazla yorulduğunu bu yorgunluğun ise omuz ve sırt ağrısı, göz kuruluğu ve bulanık görme gibi semptomları da beraberinde getirdiğini dile getiren Altınsoy, tüm bunları Bilgisayar Görme Semptomu olarak adlandırıyor.

Akıllı telefonlar, aynı zamanda diğer sorunlara da neden olabiliyor. Yeni gelişen teknolojiler ve uygulamalarla bu semptomların en aza indirgenmesi hedeflense de baş dönmesi ve uyku düzeninde bozukluk gibi pek çok rahatsızlık yine bu cihazlar nedeniyle gündeme geliyor . Hayatımızı kolaylaştırmak için kullandığımız bu cihazlar aşırı kullanımda sağlığımızı da tehlikeye sokuyor.

H.İbrahim Altınsoy bu problemlere çözümün ise akıllı telefonları tamamen hayatımızdan çıkarmakta değil, düzenli molalarla en azından her 20 dk da bir 20 sn süreyle 20 metre kadar uzaktaki bir objeye bakmakta olduğunu ve bunun da 20-20-20 kuralı olarak adlandırıldığını dile getiriyor. Bu şekilde göze dinlenme fırsatı sağlanıyor. Sürekli olarak tekrarlandığında ise bu kural, mobil cihazlardan kaynaklanan rahatsızlıkların en aza inmesini sağlıyor. Şikayetlerin sürekli hale gelmesi ve bu kuralın etkili olmadığı durumlarda ise mutlaka uzman bir hekime görünmek ve kapsamlı bir göz muayenesi yaptırmak gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin