ddos saldırısı
ddos

Dünya üzerindeki birçok yazılım şirketinin etkilendiği bu saldırıda, ilk olarak sabah saat 10 gibi bazı Twitter api’lerinin zarar görmesiyle fark edilmeye başlandı. Glygh ve Trion Worlds oyunlarında çok yavaşlama görülürken, saldırının birçok alanda yapıldığı belirtiliyor. Amerika-Avrupa sunucularına büyük çapta ddos saldırısı devam ediyor ve etkilenen onlarca firmalardan birkaçı aşağıdaki listededir.

 1. Twitter
 2. Spofity
 3. CNN
 4. PayPal
 5. SoundCloud
 6. Netflix
 7. Reddit
 8. Disqus
 9. Basecamp
 10. Business Insider
 11. Esty
 12. Github
 13. Guardian.co.uk
 14. Imgur
 15. HBO Now
 16. Pinterest
 17. Recode
 18. The Verge
 19. Wired and more
 20. Playstation Network

Ddos Nedir ?

DDoS (Distributed Denial of Service) türkçesi Dağıtık Hizmet Engelleme ‘dir. Yarattığı en büyük etki; Bilgiye yapılan erişimi engellememektedir. Server ‘lara yani sunuculara yoğun istek atınca sunucu cevap veremeyecek duruma geldiğinde kötü niyetli yazılımcılar(Kırmızı Şapkalı Hacker) da sunucuya kapasitesinden fazla yük bindirerek sunucuya olan erişimi engellemektedir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Amerika’da yaşanan bir siber saldırı vakası nedeniyle birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığını belirterek, “Siber saldırılar konusunda tüm operatörlerimizi, kamu kuruluşlarımızı ve vatandaşlarımızı uyarıyoruz” dedi.

ABD’nin %70’nin internetsiz kaldığı söyleniyor. Zarar çok büyük.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin