Eşi benzeri olmayan bir tasarım ile Phablet sınıfında bir telefonu tek el ile kullanmak!

Samsung Galaxy Edge Plus tasarımı ile akıllı telefonlarda yeni bir kategori mi oluşturdu?

Note 4 Edge ile kavisli ekran teknolojisini ilk defa kullanan Samsung, eşi benzeri olmayan bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. Cihaz kavisli ekranı ve ince çerçeve tasarımı ile 5,7 inç 2560 x 1440 piksel Super AMOLED (518 PPI) boyutlarında dev bir ekran deneyimini sizlere sunuyor. Büyük ekran boyutuna rağmen tasarımı sayesinde, tek eliniz ile rahatlıkla kullanıma olanak sağlıyor.  Samsung Edge Plus keskin ekran kalitesini ve kasasını Corning Gorilla Glass 4 ile koruyor. Telefon size yüksek kaliteli malzemeden yapıldığını hissettiriyor.  7,6 mm kalınlığa ve 171 gram bir ağırlığa sahip olan Edge Plus, size biraz ağır gibi gelse de, bu boyutlarda ve malzeme kalitesinde bir telefon için normal diyebiliriz.

Edge Ekran Deneyimi

En önemli özelliği olan “Edge” ekran ile uygulamalarınıza ve rehberinize ulaşmak çok kolay. Ekran kapalı iken “Edge” ekranını parmanığınızı aşağı yukarı dokundurarak uyandırmanız mümkün oluyor. Sadece “Edge” ekran için geliştirilmiş olan uygulamalar sayesinde, bildirimlere, haberlere, hava durumuna, saate ve benzeri uygulamalara ekranınızı açmadan ulaşabilmenizi mümkün. Günlük yaşantınızda Egde ekranı çok aktif kullanmaya ihtiyaç duymuyorsunuz ancak yeni modeller ve uygulamalar ile daha kullanışlı olacağını düşünmekteyiz.

Güçlü Performans Deneyimi

Edge Plus teknik olarak Note 5 ile aynı donanımı size sunmak ile beraber, günlük kullanımınız da size fazlası ile yetiyor.  Exynos 7420 işlemci, MALI-T760 MP8 grafik işlemcisi ve 4 gb ram ile bize hızlı bir ara yüz ve multitask deneyimi sunuyor. Oyun ve uygulamalar ile telefonu biraz zorladığımızda, işlemcide ısınmanın alüminyum kasa ile hissedilir derece artığını belirtmeliyiz. Kullanıma bağlı olarak nadir de olsa takılmaları gözlemledik. 32 GB ve 64 GB seçenekleri ile gelen Edge Plus, Samsung kullanıcılarının alışmış olduğu hafıza ekleme slotunu bulundurmuyor.  Cihaz Android 5.1.1 Lollipop işletim sistemine sahip. Samsung ara yüzündeki iyileştimeleri Edge ekranın etkisi ile rahatlık ile fark edebiliyorsunuz.

Çok Hızlı Şarj Olma

“Hızlı şarj ne kadar önemli?” diyebilirsiniz ama bu deneyimi yaşayana kadar biz de öyle düşünüyorduk. 3000 mAh boyutlarında bir bataryayı ortalama 30 dk gibi bir sürede doldurmak, sürekli seyahat halinde olanlar için çok önemli bir özellik. Cihaz yoğun kullanım sonunda bir günü rahatlıkla çıkarabiliyor. Yaptığımız testlerde 8 saatlik bir kullanım sonunda bataryanın tamamen bittiğini gözlemledik. Normal bir kullanımda cihazı rahat 2 gün kullanabiliyorsunuz.

Keskin Kamera Deneyimi

Ana Kamera:  f/1.9 diyaframlı 16 Megapiksel OIS destekli ve 4K 30 FPS  ile 1080p  60 FPS video kaydı yapabilen arka kamerası ile size muthiş bir deneyim sunuyor. Karanlık ortamlarda dahi doygun renkler ve keskin hatlar belirgin bir şekilde fark ediliyor.

c1

c3

c2

c4

Ön Kamera: f/1.9 diyaframlı 5 Megapiksel  2K 30 FPS video kaydı yapabilen ön kamerası ile selfie çekimleri piyasada bulunan bir çok cihazın arka kameralarından daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

s1

s3

Parmak İzi Okuyucu

Günümüzde neredeyse bir çok cihazda bulunan parmak izi okuyucu,  Edge Plus’ta karşımıza çıkıyor. Elleriniz ıslak iken veya terli iken okumadığını belirtmek isteriz. Tepkime süresi en güçlü rakiplerinin gerisinde kalsa da yine de işinizi rahatlık ile görebiliyor.

Nabız Ölçerinizi Cebinizde Taşıyın!

Kamera flaşının altında bulunan sensörler sayesinde nabzınızı, stres seviyenizi ve ihtiyacınız olan oksijen seviyesini ölçebiliyorsunuz. S Health uygulaması ile telefon size özel verileri kayıt ediyor.

SONUÇ

ARTILARI (+)

  • Keskin, yüksek çözünürlükte AMOLED ekran
  • Eşi benzeri olmayan, tek elle kullanıma olanak sağlayan zarif bir tasarım.
  • Hızlı arayüz ve multitask özelliği
  • Yüksek Performans ve donanım
  • Keskin ve doygun renkli kamera performansı
  • Hızlı şarj özelliği

EKSİLERİ (-)

  • MicroSD kart desteği yok
  • Edge ekranlar daha işlevsel olmalı
  • Batarya değiştirilemiyor
  • Fiyat performansı

PUAN : 85