Geçtiğimiz ay eş zamanlı olarak İstanbul’da da düzenlenen ve PCKoloji olarak bizim de hazır bulunduğumuz dünya çapındaki Samsung Unpacked etkinliğinde ilk defa tanıtılan Samsung Galaxy S8, nihayet incelemelerimize konuk oldu. Etkinlikte “telefon” anlayışını değiştirdiğini iddia eden Samsung, bakalım gerçekten iddiasını gerçekleştirebilmiş mi?

Tasarımla başlayalım ki firma S8’le birlikte en çok önem verdiği konunun tasarım olduğunu vurguluyor. Telefon 18,5:9 formatında bir ekrana sahip ve ekranda herhangi bir fiziksel tuş bulunmuyor. 5,8 inç boyutundaki ekran, önceki modellere göre biraz daha uzun ve dar. S8’in ağırlığı da öncekilerde küçük oranda daha yüksek; 155 gram. Telefonun ses tuşları sol tarafta, güç tuşu da sol yanda yer alıyor. Bununla birlikte sonrasında bahsedeceğimiz Samsung’un sesli asistanı Bixby için de sol yanda bir kısayol mevcut. En üstte SIM kart girişi bulunurken, alt tarafta ise kulaklık, USB Tip-C girişi ve tek yönlü hoparlör bulunuyor. Telefonun arkasında kameranın hemen yanında ise parmak izi sensörü ile kalp atış takibi sensörü bulunuyor.

Gelelim S8’in ekranına. Super AMOLED bir panel kullanan Galaxy S8, belki de gördüğümüz en canlı renklere sahip telefon. İlk HDR görüntüleme teknolojisine sahip olan telefonlardan olan Samsung Galaxy S8, bu sayede Netflix gibi HDR desteğine sahip uygulamalarda da ön plana çıkıyor. 2960×1440 çözünürlüğe sahip ekran, 570 ppi oranı sunuyor.

Ekranın alt tarafında basınç hassasiyetli bir alan bulunuyor ve bir nevi “home” butonu işlevi görüyor. Bunun dışında ise önceki modellerden alıştığımız Edge UX ve Her Zaman Açık Ekran özellikleri de olduğu gibi korunmuş.

Gelelim Samsung Galaxy S8’in performansına. Üründe Exynos 10nm’lik yonga seti bulunuyor. 4 GB RAM ile sunulan ürün, 64GB dahili depolama alanıyla geliyor ve microSD kart yardımıyla bu alan genişletilebiliyor. Mali-G71 MP8 GPU’ya sahip olan telefon, tüm bu özellikleriyle birlikte şu an alınabilecek en hızlı akıllı telefon durumunda. Hatta öyle ki, S8’i bir bilgisayar gibi bile kullanabiliyorsunuz. Bunun için de Samsung’un DeX adı verilen, monitör ve klavye içeren aksesuarına S8’i bağlıyorsunuz ve telefonunuzu bir masaüstü bilgisayar gibi kullanabiliyorsunuz.

Bağlantı anlamında da yüksek performanslı bir ürün bizi karşılıyor. Bluetooth 5’i ilk destekleyen telefonlardan biri olmasının dışında Galaxy S8, 32-bit’lik DAC, çift bant Kablosuz, USB Tip-C girişi gibi birçok özelliği de bünyesinde barındırıyor. Telefonun yanında sunulan AKG marka kulaklıklar da piyasada rakipsiz bir ses kalitesi sunuyor.

Piller geçmişte Samsung’un başına büyük iş açmıştı. Öyle görünüyor ki firma aynı sorunları S8’de yaşamak istemiyor. Çünkü Galaxy S8, 3000 mAh’lik bir batarya barındırıyor. S7 Edge’de bu değer 3600’dü. Haliyle biraz fazla pil ömrünü güvenliğe tercih etmiş Samsung.

Cihazın kamerası en büyük başarılarından biri. Kamera aslında S7’nin kamerasıyla aynı. Ancak asıl değişiklik ön kamerada gerçekleşmiş. 8 megapiksellik, Akıllı Otofokus sistemli bir kamera sunuyor S8 ön yüzünde. Bu da düşük ışıkta olsa bile kaliteli selfie’ler çekebilmek anlamına geliyor. Ana kameramız ise 12 megapiksellik, f/1.7 odak uzaklığı, optik görüntü sabitleştirme, faz belirlemeli otofokus ve LED flaş barındırıyor. Bununla birlikte 60 fps’de 1080p videolar da çekebilmek mümkün hale gelmiş. Firmanın belirttiğine göre kamera aynı anda birden fazla görüntü çekerek bu fotoğrafların en iyi özelliklerini bir araya getirip size tek bir fotoğraf halinde sunuyor.

Gelelim Samsung’un Siri’si Bixby’ye. Bixby tam olarak bir Siri değil aslında. Yardımcımızın odaklandığı üç ana odak noktası var; Görüntü, Ses ve Ev. Öncelikle görüntü ile başlayalım. Bixby Vision’ı açıp herhangi bir nesneyi, anıtı, dükkânın fotoğrafını çektiğinizde, Bixby bunu analiz edip size konuyla ilgili bilgiler sunuyor. Henüz gelişme aşamasında olan bu özelliğin ilerde daha da geniş çaplı çalışmasını bekliyoruz.

Bixby Home’a ise telefonun solunda bulunan tuşla ulaşabiliyoruz. Bu aslında bir nevi Google Assistant gibi çalışan bir uygulama. Size Samsung’un kendi uygulamaları ile ilgili bildirimler ve hatırlatmaların bir arada sunulduğu alan gibi. Bixby Voice ise henüz aktif durumda da değil ancak yakın zamanda aktif olması bekleniyor. Bixby dışında ise Samsung’un yazılımı önceki senelerden çok da değişik değil.

Kısacası Samsung, Galaxy S8 ile birlikte iddiasını her ne kadar devrimsel olmasa bile gerçekleştirmişe benziyor. Özellikle ekran alanını rakiplerine göre yaymış olması ve ana ekran tuşunu en azından görünmez kılmasıyla, ardından gelecek rakiplerinin de bir nevi standardını belirlemişe benziyor. Fiyatı konusunda çok yorum yapmayı düşünmüyorum çünkü S8 piyasada paranın alabileceği en iyi telefon. O yüzden alabilecekseniz kaçırmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin