Turkcell Grubu ve Turkcell Türkiye 2015’i tüm zamanların en yüksek sonuçlarına imza atarak tamamladı. Grubun 12,8 milyar TL’yi bulan rekor gelirinde, data ve dijital servislerin katkısıyla % 9,5 büyüyen Turkcell Türkiye’nin performansı etkili oldu.

2015 yılının kendileri için dört dörtlük bir yıl olduğunu belirten Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, tüm çeyreklerde belirledikleri hedeflerin üzerine çıktıklarını ifade etti.

Turkcell Türkiye ve Turkcell Grubu 2015 yılı sonu itibarıyle hem gelir hem de FAVÖK’te, tüm zamanların en yüksek sonuçlarına imza attı. Grup gelirlerinin %90’ını oluşturan Turkcell Türkiye, %9,5 büyüyerek 11 milyar 481 milyon TL’lik gelire ulaştı ve yılı %32,7 FAVÖK marjı ile tamamladı. Turkcell Grubu ise %6,0 büyüme ile 12 milyar 769 milyon TL ciroya, FAVÖK’ü %10,1 artışla 4 milyar 141 milyon TL’ye, FAVÖK marjı ise 1,2 puanlık kayda değer bir yükselişle %32,4’e ulaştı. Proforma Grup net kârı ise %18,3 yükselerek 2 milyar 590 milyon TL’ye ulaşırken, UFRS’ye göre 2 milyar 68 milyon TL olarak gerçekleşti.

“4.5 G ihalesinde %47’lik spektrum dağılım payına sahibiz.”

Gerçekleştirilen toplantıda Terzioğlu, “4.5G Turkcell açısından ihalede aldığımız toplam spektrumun %47’si ile önümüzdeki 15 senenin nereye gideceğini görebiliyoruz. Biz spektrumun %47’sini alarak gerçek anlamda altılı oyunu fiberde ve sabitte hayata geçirmek için çok önemli bir teknolojik rekabet avantajı yakalamış durumdayız. Küresel anlamda etkili olabilecek ve tüm dünyada bizden hizmet alan insanlara hizmet edecek bir dizi ürün sunmayı planlıyoruz. Turkcell’in BiP iletişim platformu, müşterilerimizden beklentilerimizin üzerinde çok büyük oranda kabul gördü. Bu platform, 6.2 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda. Hem Türkiye’de hem de Türkiye dışında, yaklaşık yarım milyon müşterimiz ile bizim bu alandaki en önemli adımlarımızdan bir tanesi oldu. Sadece bununla kalmadık. Dijital hizmetlerde, müzikte ve bulut hizmetlerinde geçtiğimiz sene bir numara haline geldik. Televizyon Plus’ta da 600 bini aşan müşteri sayımızla hızla büyümeye devam ediyoruz.” dedi.

TURKCELL K.T.

“Ukrayna’daki operatörümüzü de portföyümüze kattık.”

Stratejilerinin en önemli ayaklarından birinin bölgesel genişleme olduğunu belirten Terzioğlu, sözlerine şu cümlelerle devam etti: “%100’üne sahip olacak şekilde Ukrayna’daki operatörümüzü portföyümüze kattık. Bu ülkeden markamızı Life’tan LifeCell’e taşıdık ve bunu, bölgesel/küresel genişleme hedefimizdeki pilot operasyonumuz olarak belirledik. Ukrayna’da 3G’yi lanse ettik ve şu anda bu ülkede 3G’de iki numaraya oturmuş durumdayız.”

Kaan Terzioğlu: “Her çeyrek artan performans ile tüm hedeflerimize ulaştık ”

Turkcell Grubu’nun finansal sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu şunları kaydetti: “2015 Turkcell tarihinde ilk kez 3 yıllık hedeflerimizi ortaya koyduğumuz ve bu hedeflere ulaşmak için cesur adımlar attığımız bir yıl oldu. Yılı her çeyrek artan bir performans ile tüm hedeflerimize ulaşarak başarıyla tamamladık.

Hissedarlarımıza daha fazla değer yaratmak için öncelikle Turkcell’i entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri şirketi olarak konumlayacak organizasyonel dönüşümü tamamladık. Daha verimli bir bilanço yapısına geçmek amacıyla Ukrayna’daki iştirakimiz lifecell’deki hissedarlık oranımızı %100’e çıkarttık; iştiraklerimizin borçlarını yeniden yapılandırdık; tüketici finansman şirketimizi kurduk ve aldığımız 3 yatırım yapılabilir seviyede kredi derecelendirme notu ile çok iyi koşullarla yaklaşık 2,9 milyar ABD Doları fon temin ettik. Ayrıca, 4.5G ihalesinde en fazla sayıda frekansı alarak şebeke üstünlüğümüzü pekiştirdik.”

Turkcell_Q4_2015_infografik

 “2016’da 4.5G Hızıyla Fark Atarak Büyümeyi Sürdüreceğiz”

Sektörün Nisan ayında 4.5G altyapısını hayata geçirmeye odaklandığına dikkat çeken Terzioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “2016 yılında sektörümüzün en önemli gündemi 4.5G altyapısını hayata geçirmek olacak. 4.5G’de Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisi ile önümüzdeki yıllarda mobil cihazlarda 1000 Mbps’nin üzerindeki hızları yine ilk kez ve sadece Turkcell sunacak.

2016, 4.5G ile entegre bir oyuncu olarak Türkiye telekomünikasyon pazarındaki konumumuzu daha da güçlendireceğimiz, üstün şebeke altyapımıza yatırım yapmaya devam edeceğimiz ve uluslararası alandaki fırsatlarla büyüme stratejimizi destekleyeceğimiz bir yıl olacak.

2015’te yatırımlarımızın gelirlere oranı %20 oldu. Önümüzdeki 3 senede yatırımlarımızı hızlandırarak 4.5G lisansına ilişkin ödemeler dâhil olmak üzere 13 milyar TL daha yatırım yapmayı hedefliyoruz.

Başarılarımızdaki katkılarından dolayı tüm takım arkadaşlarımı ve paydaşlarımızı tebrik eder, bu süreçte desteklerinden dolayı Yönetim Kurulu’muza teşekkür ederim. Bu başarı hikâyemizde daima bizimle birlikte olan müşterilerimize de bir kez daha şükranlarımı sunarım.”